Vsakovací mapy
Vsakovací mapa kategorizuje území na plochy vhodné pro vsakování srážek, plochy podmínečně vhodné a nevhodné pro infiltraci.
Hodnotíme území a vytváříme prostorová data.
Hodnotíme území z hlediska možnosti vsakování srážkových vod na základě prostorové analýzy, geologického podloží (zemin a hornin), úrovně hladiny podzemní vody, morfologie terénu, sklonitosti, přítomnost jevů jako jsou náspy, zářezy, silnice, železnice a výskyt ložisek nerostných surovin.
Vytvoříme nejen mapu ale i prostorové data ve standardizovaných GIS formátech.
Vsakovací mapa může sloužit jako podklad při zpracování územních plánů a UAP. Stejně tak ji mohou využívat projektanti a architekti, aby už při zpracování studií nebo dokumentace pro územní rozhodnutí věděli zda je možné v řešeném území vsakovat dešťové vody. Následně bude stavební úřad schopen zkontrolovat, zda je postupováno v souladu se zákonem o vodách, a že jsou dešťové vody likvidovány vsakováním pokud to geologické a hydrogeologické poměry umožňují.
Vsakovací mapy umožní zvýšit připravenost ČR na zmírnění dopadu změny klimatu tím, že budou projekty modrozelené infrastruktury navrhovány do míst, které jsou vhodné pro infiltraci srážkových vod. Při navrhování vsakovacích nebo retenčně-vsakovacích nádrží na lesních a zemědělských pozemcích tyto mapy poskytnou detailní pohled na krajinu. Následně umožní optimalizovat umístění těchto vsakovacích objektů tak, aby byl efekt pro zadržení vody v krajině co nejlepší. Zvýšení kapacity vsakování zároveň snižuje povrchový odtok a v kombinaci s dalším technickým opatřením i riziko bleskových záplav a splachování ornice ze zemědělské půdy. Dosáhne se tak synergie adaptačního a mitigačního opatření zároveň.
Vsakovací mapy slouží jako podpora následujících Specifických cílů Akčního plánu:
- SC1 Podpora přirozených adaptačních schopností lesů a posilování jejich odolnosti proti změně klimatu.
- bSC2 Ochrana a obnova přirozeného vodního režimu v lesích.
- SC6 Omezení vzniku a dopadů zemědělského sucha.
- SC8 Zajištění udržitelnosti a produkční funkce zemědělského hospodaření v krajině za účelem snížení negativních dopadů změny klimatu.
- SC10 Zlepšení hospodaření se srážkovými vodami v urbanizovaných územích jejich využíváním.
- SC13 Zmírňování následků povodní v urbanizovaném území.
- SC14 Posílení ekologické stability a snížení rizik spojených s teplotou a kvalitou ovzduší v urbanizované krajině.